• Yazdır
  • Eposta

Elektrikli araç şarj istasyonları semineri yoğun katılım ile gerçekleşti.

Elektrik Mühendisleri Odası ve K.T. Elektrik Müteahhitleri Birliği işbirliği ile düzenlenen "Elektrikli Araç Şarj İstasyonları" konulu seminer, 18 Ekim 2023 Çarşamba, K. T. Sanayi Odası Konferans Salonunda gerçekleşti.

Açılışın ardından ilk konuşmayı EMO Başkanı Üner Kutalmış'ın yaptığı etkinlikte, aynı gemide yıllarca yol alan ve birbirleri ile bağlantılı yolları kesişen iki güzide örgütün, ortak amaçlar için bir organizasyon düzenlemesinin çok kıymetli olduğuna vurgu yaptı. 

Kutalmış konuşmasında, meslek örgütlerinin önceliğinin her zaman meslektaşlarının çıkarlarını korumak olduğunu ve sektöre kalite standardı getirerek, adil rekabet ortamı yaratmanın, iki örgütün ortak gayesi olduğuna değindi. 

Konuşmasına, iki örgütün daima kendi alanlarındaki Mesleki sınırlarını koruyarak, saygı, hoşgörü ve anlayışa dayalı çalışmalarını sürdürmesini temenni ettiğini ve düzenlenen etkinlik ile temeli atılan ortak projelerin devamlı hale gelmesini umut ettiğini belirterek devam etti.  

Elektrikli Araçların Dünya'daki gelişim ile paralel Ülkemizde de hızla yayıldığını belirten Kutalmış, EMO'nun konu ile ilgili yaptığı çalışmalara ilaveten, düzenlenen etkinlikte alanında uzman konuşmacılar vasıtası ile Sektörü bilgilendirme amacında olduğuna vurgu yaptı.

K.T. Elektrik Müteahhitleri Birliği Başkanı Bora Karaçam ise konuşmasında Sektörde söz sahibi iki örgütün ortak düzenlediği ilk etkinlik olduğunun önemine vurgu yaparak, bundan sonrası içinde sektörde yaşanan her sorunun giderilmesi ve Sektöre kılavuz olunabilmesi için yan yana yürünmesini temenni ettiğini belirtti. 

Elektrikli araç sektöründeki kaçınılamaz gelişim için KIBTEK ve Ekonomi Enerji Bakanlığına çok büyük görevler düştüğünü ifade eden Karaçam, Elektrikli Araç Şarj istasyonlarının kurulumlarının ve izinlendirilmelerinin ,Ülkemizde her hangi bir tüzük veya çerçevesinin olmamasının kurucu teknisyeni ve dizayn eden mühendisi de zorlamakta olduğuna dikkat çekti.

Karaçam, düzenlenen etkinlik sayesinde Sektör temsilcilerinden önemli bilgiler edineceklerini umut ettiğini belirtti.

Dünyada ulaşım sektörünün her alanında Elektrikli Araç ve bu sektörü destekleyeceği düşünülen pil teknolojileri için de ciddi çalışmalar ve takvimlendirmelerin yapıldığına vurgu yapan Karaçam, gelecekte çok ciddi bir yayılma beklendiğine işaret etti. 

Konuşmasının sonunda, bu gelişimin ciddi bir bilgi edinme ve mevzuatlara yön verme sorumluluğunu oluşturduğuna dikkat çeken Karaçam, tüm katılımcılara teşekkür etti.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu ise konuşmasında, bu tür organizasyonları çok önemsediğini ve ilgili meslek örgütleri ile devamlı dirsek temasında olduklarını ifade etti. 

Şu an meclis alt komitelerinde görüşülmekte olan Enerji Verimliliği Yasası, Enerji Dairesi Yasası ve Enerji Üst kurul oluşumunun, mesleklerini yetkin, etkin ve uzman kadrolardan oluşmasının, gelecekte Ülkemizde yapılması gereken icraatlara yön vereceğine dikkat çekti. 

Alanında uzman kişiler ve Güney Kıbrıs Elektrik Müteahhitleri Birliği Başkanının yaptığı bilgilendirme sunumları ile Ülkemizdeki Elektrikli Araç sektöründe; 

*Şarj istasyonlarının altyapısı ve standardı, 

*Dünya'da ve Türkiye'de Şarj ağı işletmesi modelleri,

*Şarj istasyonlarında ürün seçimi, 

*Enerji mobilitesi devrimi,

*Enerji izleme ve kalite yönetimi,

*Teşvik ve yönetmelikler,

*Batarya kapasiteleri,

*Statik ve Dinamik Yük yönetimi,

*Güney Kıbrıs'taki güncel uygulamalar,

gibi konularda bilgi ve tecrübe paylaşımı yapıldı. 

Etkinlik sonunda EMO ve KTEMB Başkanları tarafından sunumlarıyla seminere katkı koyan uzmanlara teşekkür plaketi takdim edildi.

Etkinliğin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz.Bize Ulaşın

Adres: Organize Sanayi Bölgesi 20. Sokak No:11 Lefkoşa / KKTC

Telefon: +90 (392) 225 23 73

Telefon: +90 (392) 366 40 17

Email: [email protected]