Ülkedeki elektrik tesisat uygulamalarında IEE 16. Tesisat Yönetmeliğine geçildi!

KTEMB yeni yönetmelikle ilgili geniş katılımlı eğitim semineri düzenledi!KTEMB-YDÜ işbirliğinde yapılan Seminer YDÜ Atatürk Kültür ve Kongre Merkezinde yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Ülkemizdeki elektrik tesisat uygulamalarıyla ilgili olarak uzun yıllardır uygulanmakta olan 14. Tesisat Yönetmeliği belirli koşullar dâhilinde yürürlükten kaldırılarak mevcut sayaçtan beslenen ek veya tadilatlar ile 2016 yılı veya öncesinde alınmış inşaat izni olan yerler haricinde uygulanacak yeni projelerin 16. Tesisat Yönetmeliğine göre uygulanmasına başlandı.

Can ve mal güvenliğine yönelik elektriksel koruma tedbirlerinin artırıldığı yeni yönetmelik kuralları ile ilgili olarak KTEMB Eğitim Komitesi tarafından hazırlanıp Türk Maarif Koleji konferans salonunda gerçekleştirilen ve KTEMB üyesi Elektrik Mühendisi Fadıl Korkut ve EMO’ndan Elektrik Mühendisi Mustafa Özmert’in anlatıcı olarak yer aldığı seminere Birlik üyeleri ve personelinin yanı sıra Kıb-Tek teknik ve idari personeli ile elektrik öğretmenleri de yoğun ilgi gösterdi.

Seminerin açılışında katılımcılara hitap eden KTEMB Başkanı Mehmet Nasiboğlu, Birliğin eğitime verdiği önemi vurguladığı konuşmasında elektrik sektörünün teknolojik yenilikler sonucunda sürekli olarak kendini yenilemesi nedeniyle mesleki eğitimde devamlılığı sağlamak için çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtti ve eğitim kapsamının elektrik bölümü öğrencilerini ve sektöre ilgi duyan kişileri de kapsayacak şekilde genişletilebilmesi amacıyla Avrupa Birliği tarafından desteklenecek iki yıllık yeni bir eğitim projesi için yakın bir süre önce Avrupa Komisyonuna proje sunduklarını hatırlattı, seminere katılanlara gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.

Üç buçuk saat süren ve interaktif olarak soru cevap bölümlerine yer verilen seminere katılanlara IEE 16. Tesisat Yönetmeliği konusunda KTEMB Yayın Kurulu tarafından hazırlanan ve sunumu yapılan bilgileri içeren kitaplar dağıtıldı.